Τώρα είναι 16 Ιούλ 2018, 20:22

Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
 Θεμα με μιζα? 
Συγγραφέας Μήνυμα

Μηχανή: ninja 250r
Δημοσίευση Θεμα με μιζα?
Παιδια καλησπερα..

Θελω λιγο την γνωμη σας για κατι καινουργιο που μου προεκυψε.

Τωρα τελευταια οταν παταω την μιζα για να παρει μπρος η μηχανη αντι να παρει απευθειας μπρος ακουγεται πρωτα ο ηχος που κανει οταν γυρνας το κλειδι (τραβαει βενζινη η τι ακριβως κανει?) και μετα παιρνει μπρος. Στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα τωρα πια παρατηρω οτι το κανει σχεδον καθε πρωι που παω για την δουλεια και καθε απογευμα που γυρναω κυριως δηλαδη οταν ειναι κρυα.

Συνεχισα να μην δινω σημασια μεχρι και σημερα που εκανα μια σταση για 20 λεπτα. Αφου πατησα την μιζα εκανε ενα ΓΚΟΥΧ και δεν πηρε. Ξανα δοκιμασα και σαν να πηρε μπρος για κανα δευτερολεπτο και εσβησε. Ξανα δοκιμασα 3η φορα και πηρε κανονικα.

Help? :(

15 Μάιος 2018, 20:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: Θεμα με μιζα?
μια γρηγορη τηλεδιαγνωση μπορω να πω οτι ειναι ο διακοπτης,μπαταρια,μπουζι η δε ξερω κεγω τι αλλο :lol: :dknow:

οταν ειναι σε λειτουργια το μοτερ για κουνα λιγο το κλειδι αριστερα δεξια και κυκλικα να δεις θα σβησει ευκολα ? μετρα και τι μπαταρια το πρωι πριν ανοιξεις διακοπτη να δουμε ποσα βολτ βγαζει ;)

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

15 Μάιος 2018, 20:40
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: 250R+CBR600F
Team: Solo Masturbatio
Η περιγραφή του πρώτου ^προβλήματος^ είναι ασαφής. Πατάς μίζα και αντί αυτή να γυρίσει ακούς την αντλία και μετά γυρνάει η μιζα με καθυστέρηση και παίρνει; Εγώ Αυτό κατάλαβα με τη σύνταξη αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν περιγράφεις κάτι τέτοιο.
Στο δεύτερο ότι κάποια στιγμή δε πήρε με την πρώτη προσπάθεια δε βλέπω το λόγο για άγχος.
Καταρχήν μια στο τόσο αφήνω από λάθος τη μιζα 20 μιλισεκοντ νωρίτερα και δε παίρνει. Το ninja ποτέ δε παίρνει με μισή μιζιά και είναι λογικό με 180 μοιρών στροφαλο, θέλει 3 με 4 γυρες το μοτερ για να σκασουν οι θαλαμοι 2η φορα και να πάρει στροφές το μοτέρ στην εκκίνηση. Έτσι έκανε 9 χρόνια που το έχω και την εξήγηση την έδωσα μόλις.
Κάποια στιγμή σε 3 περίπου περιστατικά σε ταξίδια που είχε βράσει από ζέστη και τους στροφές στο Θεό και σταμάτησα για βενζίνη, δεν έπαιρνε με τίποτα όταν πήγα να φύγω.σα να μη ψεκαζε καθόλου. Με 10 μιζιες ξανά και ξανά καμιά υπόνοια σπινθηρα η σκάσιμο. Έκλεισα και άνοιξα το διακόπτη και πήρε σα να μη συνέβη τίποτα. Πέρα από αυτά τα 3 μεμονωμένα περιστατικά και μερικά ακόμη που το χειμώνα μου έσβησε κρύο και μπουκωσε λίγο όταν πήγα να το ξαναβάλω, γενικά έχει μεγάλη σταθερότητα στο πως παίρνει μπροστά.
Αλλά όταν δε πάρει με την πρώτη δεν αγχώνεσαι.
Αν πεις σε μάστορα να ψάξει το πρόβλημα έχεις θα βάλει τα γέλια.
Κρατα τη μιζα όσο χρειαστεί και αν δεν έχεις συνεχώς κάποια συγκεκριμένη δυσλειτουργία σχετικά με την εκκίνηση δεν ασχολείσαι. Είναι νορμάλ

16 Μάιος 2018, 01:11
Προφίλ

Μπαταρια μου την ελενξαν περιπου 3 βδομαδες πριν και ειπαν οτι ηταν μια χαρα. Μπουζι επισης εχω αλλαξει ειναι σχεδον καινουργια. Θα το κοιταξω αυριο αυτο με το κλειδι!

Παράθεση:
Η περιγραφή του πρώτου ^προβλήματος^ είναι ασαφής. Πατάς μίζα και αντί αυτή να γυρίσει ακούς την αντλία και μετά γυρνάει η μιζα με καθυστέρηση και παίρνει; Εγώ Αυτό κατάλαβα με τη σύνταξη αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν περιγράφεις κάτι τέτοιο.

Βασικα ακριβως αυτο περιγραφω. Τα οσα υπολοιπα αναφερεις για την μιζα με καθησυχάουν λιγο καθως παντα ενιωθα οτι ειχα ενα μικρο θεματακι. Η αληθεια ειναι οτι κατα καιρους ισως και λογο καιρου η μηχανη συμπεριφεροταν πολυ περιεργα οταν πηγαινα να την βαλω μπρος.

16 Μάιος 2018, 23:37
Προφίλ

Σημερα το πρωι μου εκανε παλι τα ιδια αλλα χειροτερα.

Πατησα την μιζα και ακουγεται η αντλια βενζινης. Αφηνω την μιζα και ξαναπαταω και παλι ακουγεται η αντλια βενζινης, δεν περνει μπρος και αναβει το FI λαμπακι. Κλεινω την με το κλειδι την μηχανη ξανα δοκιμαζω και πηρε...

17 Μάιος 2018, 08:40
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο να δουν τι κωδικο σφαλματος βγαζει ο εγκεφαλος 8-)

17 Μάιος 2018, 09:46
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Η αντλία βενζίνης ακούγεται με το που γυρνάς το κλειδί.
Επίσης η μίζα δε γυρνάει μόνο όταν έχεις ταχύτητα και δεν πατάς συμπλέκτη (έχει ένα διακόπτη για να καταλαβαίνει αν πατάς η όχι στη μανετα).
Αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά.
Κάποτε δε μου γυρνούσε η μίζα με ταχύτητα και πατημένο συμπλέκτη και διαπίστωσα ότι φρακαριζε το διακοπτακι.
Το fi ανάβει επιπλέον και δε γυρνά η μίζα αν ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας πτώσης για τον οποίο είχε βγει και ανάκληση κάποια στιγμή. Με κλείσιμο και άνοιγμα διακόπτη καθαρίζει. Ξεκίνα από εκεί λοιπόν
Δε πιστεύω να σου έπεσε το μηχανάκι πριν γίνει αυτό! Γιατί σε μένα έτσι έγινε και το ξέρω χαχα

17 Μάιος 2018, 13:40
Προφίλ

Οχι δεν μου επεσε και δεν ειχα κανει καποια μεγαλη αλλαγη περα απο τα λαδια που αλλαξα αλλα το εκανε και πριν. Μονο 2 πλυσιματα το εχω κανει και ισως το εβρεξα λιγο παραπανω? :D Το διακοπτη δεν το χρησιμοποιω ποτε και κλεινω με το κλειδι παντα την μηχανη.

Χτεσ το βραδυ εκλεισα και το διακοπτη και σημερα το πρωι, ανοιγω τον διακοπτη γυρναω το κλειδι και μια απο τα ιδια. Ειναι η 2η φορα απλα που μου αναβει και το FI. Ανοιγοκλεισα με το
κλειδι και μετα πηρε. Τραβηξα και βιντεο θα το ανεβασω αργοτερα αν μπορειτε να μου πειτε κατι παραπανω αλλιως αναγκαστηκα θα παω να το κοιταξουν..

Περασα και απο το βενζιναδικο, εβαλα βενζινη παω να την αναψω και δεν ακουγεται τιποτα σαν ενα πολυ μικρο γκουχ. Ανοιγοκλεισα παλι και πηρε.

18 Μάιος 2018, 08:47
Προφίλ

Παιδια εδω εχω το βιντεο που δεν παιρνει μπρος.

Και εχω και ενα αλλο προβληματακι. Οταν η μηχανη βρεχεται οι στροφες δεν σταθεροποιουνται και ανεβοκατεβαίνουν. Το επαθα οταν την επλυνα πριν μια βδομαδα και μου ειπαν οτην μαλλοον χρησιμοποιησα πολυ πιεση και πολυ πιθανον να βραχηκαν τα μπουζι και μολις στεγνωσε ηταν οκ. Σημερα ομως που εβρεξε λιγο παλι το εκανε. Με το πλυσιμο οκ, αλλα με λιγη βροχη? :(

18 Μάιος 2018, 21:05
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Τα μπουζί και οι πολλαπλασιάστες είναι κάτω από το ντεπόζιτο αρκετά καλά κρυμμένα για να τα βρέξει η βροχή.Η μηχανή μου είναι εκτεθειμένη στη βροχή και έχει οδηγηθεί πάρα πολλές φορές υπό βροχή χωρίς κανένα θέμα στα 9 χρόνια της ζωής της. Πλύσιμο όχι συχνά και μόνο με λάστιχο καθώς η πίεση δε κάνει καλό σε καμία μηχανή, γνωστό αυτό. Μάλλον έχεις θέμα με τον αισθητήρα πτώσης που όπως έγραψα και πριν υπήρξε ανάκληση που στο δικό μου εφαρμόστηκε αν και δεν είχε παρουσιάσει τίποτα, αυτό όσον αφορά το fi που σου ανάβει και δε σου παίρνει.Η έχεις και άλλο θέμα που λογικά θέλει μάστορα να στο εντοπίσει.
Τα βίντεο δε φαίνονται, στο κινητό μου τουλάχιστον

18 Μάιος 2018, 22:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Πανο τα video μια χαρα φαινονται απο υπολογιστη ;)

18 Μάιος 2018, 22:59
Προφίλ YIM

Και εγω εχω φαει παρα πολυ βροχη με το μηχανακι και παντα ηταν οκ. Καινουργιο ειναι τωρα αυτο, τι να πω. Απλα σημερα με ολα αυτα ζοριστικα πολυ να την βαλω μπρος. Αναγκαστικα δευτερα θα το παω να το δουμε και θα σας ενημερωσω.

Κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω καθως βρηκα και αλλους να το ρωτανε αλλα δεν βρηκα απαντηση. Οταν καποιες φορες παταω το μπροστινο φρενο (σε χαμηλη ταχυτητα λιγο πριν σταματησει το μηχανακι) νιωθω ενα μικρο τρεμουλο στο τιμονι και δινει την αισθηση σαν να τοτο χυπαει κατι. Αυτο εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι?

18 Μάιος 2018, 23:31
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
Exca έγραψε:
Κατι ακομα που ηθελα να ρωτησω καθως βρηκα και αλλους να το ρωτανε αλλα δεν βρηκα απαντηση. Οταν καποιες φορες παταω το μπροστινο φρενο (σε χαμηλη ταχυτητα λιγο πριν σταματησει το μηχανακι) νιωθω ενα μικρο τρεμουλο στο τιμονι και δινει την αισθηση σαν να τοτο χυπαει κατι. Αυτο εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι?

Ελαφρώς στραβωμένος δίσκος ή ανομοιόμορφη φθορά τακακιών;

Το θετικό είναι ότι το κάνει μόνο υπό ορισμένες συνθήκες πάντως.

19 Μάιος 2018, 09:49
Προφίλ

Χμμ ναι μάλλον έχεις δίκιο. Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ !

19 Μάιος 2018, 16:43
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
:ok:

19 Μάιος 2018, 18:37
Προφίλ

Λοιπον, το πηγα σημερα στο μαστορα παιδια και του τα ανεφερα λιγο πολυ ολα αυτα που σας γραφω πιο πανω.

Για τις στροφες που οταν βρεχοταν το μηχανακι που δεν σταθεροποιουταν μου ειπε οτι βρηκα μια μπουζοπιπα ξεκουμπουτη και απλα την κουμπουσε. Απο εκει και περα μενει να το τεσταρω στην βροχη για να δω αν εφταιγε αυτο.

Για το τιμονι που τρεμοπαιζει στο φρεναρισμα μου ειπε οτι δεν παρατηρησε κατι το ιδιαιτερο καθως ολα του φενονται πενα. Μου ειπε μονο οτι η τσιμουχα απο τις αναρτησεις "δρακυζει" και θα χρειαστει να το βαλω στο προγραμμα. Ενας συναδελφος ομως που ειδε λιγο το μηχανακι κρινει οτι φταιει μαλλον το δισκοφρενο καθως δεν ειναι ομοιομορφος αλλα κανει μια μικρη καμπυλη προς το τελος.

Τελος για την μιζα του εδειξα και το βιντεο αλλα μου λεει οτι δεν του παρουσιασε κανενα προβλημα και δεν ηξερε που να κατευθυνθει.

============================================================

Με αυτα και και εκεινα θελω να ρωτησω μερικα πραγματακια ακομα. Η μηχανη μου εχει 86.000 χλμ καθως κανω περιπου 65 χλμ καθε μερα.

Τα λαδια τα αλλαζω καθε 4.000-6.000 χλμ. Χρειαζεται μηπως να αλλαζω πιο συχνα τωρα σε αυτα τα χιλιομετρα για να βοηθησω στην ζωη του κινητηρα?

Ποσο κοστιζει ενα δισκοφρενο για μπροστα? Εχετε κατι να προτεινετε?

Η τσιμουχα στην αναρτηση που δακρυζει οπως μου ειπε γνωριζετε περιπου ποσο παει για να την στρωσω?

Γενικος ποσο λετε να νατεξει το μηχανακι και στην χειροτερη τι μπορεις να παθει? Μου λενε συνεχεια ολοι ποσα πολλα χιλιομετρα καταφερα και εκανα...

22 Μάιος 2018, 20:54
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

τα χιλιομετρα που καταφερες να κανεις ειναι λιγα αντεχει πολλα παραπανω αν κανεις τα προβλεπομενα του κατασκευαστη 8-)
λαδια οσο πιο συχνα του αλλαζεις καλο του κανεις κακο δε του κανεις 8-)
ο καθενας τα αλλαζει οποτε θελει,εγω τα αλλαζω καθε 3000 αυστηρα μαζι με φιλτρο ;)
κανε τα ψιλομαζεματακια σου και κανε βολτες πολλες βολτες μεχρι να λιωσουν τα μεταλλα :twisted:

22 Μάιος 2018, 21:01
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: ninja 250
το θέμα με το φρένο που περιγράφεις μου το κάνει και εμένα κάποιες φορές αλλα δεν νομίζω οτι φταίει η δισκόπλακα, εχω την αίσθηση οτι εχει έρθει η ώρα για αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού.
η μαμα δισκόπλακα εχει ΜΟΝΟ 320 ευρώ :shock: :lol: ειχα ρωτήσει πριν ενα μηνα στην kawasaki και ακομα το σκέφτομαι και γελάω,
και ψάχνοντας βρήκα τον http://www.tsubossbrakeracing.com/site/ που κατασκευαζει δισκόπλακες στην Ελλάδα και ειπα να δοκιμάσω (60 ευρω η μπροστα και 45 η πισω).
για αλλαγη τσιμουχες στην αναρτηση οι τιμες παιζουν γυρω στα 60-80

22 Μάιος 2018, 21:33
Προφίλ

Παράθεση:
τα χιλιομετρα που καταφερες να κανεις ειναι λιγα αντεχει πολλα παραπανω αν κανεις τα προβλεπομενα του κατασκευαστη 8-)
λαδια οσο πιο συχνα του αλλαζεις καλο του κανεις κακο δε του κανεις 8-)
ο καθενας τα αλλαζει οποτε θελει,εγω τα αλλαζω καθε 3000 αυστηρα μαζι με φιλτρο ;)
κανε τα ψιλομαζεματακια σου και κανε βολτες πολλες βολτες μεχρι να λιωσουν τα μεταλλα :twisted:

χαχα μαρεσεις! :mrgreen:

Παράθεση:
το θέμα με το φρένο που περιγράφεις μου το κάνει και εμένα κάποιες φορές αλλα δεν νομίζω οτι φταίει η δισκόπλακα, εχω την αίσθηση οτι εχει έρθει η ώρα για αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού.

α μαλιστα, εδω [περιπου στα ποσα € ειμαστε?

Παράθεση:
η μαμα δισκόπλακα εχει ΜΟΝΟ 320 ευρώ :shock: :lol: ειχα ρωτήσει πριν ενα μηνα στην kawasaki και ακομα το σκέφτομαι και γελάω,
και ψάχνοντας βρήκα τον http://www.tsubossbrakeracing.com/site/ που κατασκευαζει δισκόπλακες στην Ελλάδα και ειπα να δοκιμάσω (60 ευρω η μπροστα και 45 η πισω).
Ειχε ρωτησει μια φορα και εγω για δεξι grip που ηταν λιγο στραβω και μου ειπαν 130€. Αγορασα τελικα 2 μεταχιρισμενα με 30€... Σε ευχαριστω για το Link, θα το κοιταξω.

Παράθεση:
για αλλαγη τσιμουχες στην αναρτηση οι τιμες παιζουν γυρω στα 60-80

Παει τοσο ε..? Και να υποθεσω αν μπω στην διαδικασια πρεπει να αλλαξω και τις 2 ετσι?

23 Μάιος 2018, 06:49
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: ninja 250
για ρουλεμαν τιμονιου δεν ξερω τιμη, δεν το εχω κανει ακομα
για τις τσιμουχες παντα τις αλλαζεις και τις δυο μαζι γιατι λογικα ειναι σε παρομοια κατασταση και το κοστος δεν αλλαζει απο την μια στις δυο

23 Μάιος 2018, 09:19
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: