Τώρα είναι 16 Ιούλ 2018, 20:25

Απαντήστε στο θέμα  [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 Αγορές από Κίνα: προσοχή στα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ 
Συγγραφέας Μήνυμα

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: ZZR 1100
Δημοσίευση Re: Αγορές από Κίνα: προσοχή στα νέα τέλη εκτελωνισμού των Ε
Αυγουστιάτικες παραγγελίες από ΗΠΑ και Κίνα.
Η από ΗΠΑ συνολικού κόστους 80 ευρώ περίπου ήρθε μέσω UPS στην Ελλάδα, αλλά μετά ανέλαβαν τα ΕΛΤΑ τα οποία έφεραν μόλις χθες την ειδοποίηση στην οποία αναγράφεται 15 ευρώ χαράτσι και 17,50 φπα. Το πακέτο αφορά 3 t-shirts.

Η από την Κίνα είναι περίπου 30 δολλάρια, δεν έχει έρθει ακόμα ειδοποίηση αλλά είδα ότι χθες το δέμα ήρθε στην Ελλάδα. Πρόκειται για δαχτυλίδι από ατσάλι, τίποτα το ιδιαίτερο.

Έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Οι εκτελωνιστές έχουν δει πλέον τα ζόρια της κρίσης και θέλουν να κονομάνε.

Το 3ευρω των ΕΛΤΑ δεν είναι για τον εκτελωνισμό αλλά για τον ΜΗ εκτελωνισμό, επειδή δηλαδή γλυτώνεις το τελωνείο.

16 Σεπ 2017, 14:53
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: ZZR 1400 ABS
Πρέπει να στείλω κινητό πίσω με βλάβη μέσα στην εγγύηση. Πως το κάνω να μην πληρώσω τελωνείο?

16 Σεπ 2017, 16:50
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: testastretta
μου χε αναφερει ενας εκτελωνιστης του ελτα μια φορα οτι αν εχεις στειλει κατι για επισκευη συνοδευεται απο ενα χαρτι αναλογο το οποιο κανεις με την αποστολη, και επιστρεφοντας μπαινει ετσι. ρωτησε στα ελτα καλυτερα.

16 Σεπ 2017, 20:15
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZZR 1400 ABS
OK. Ευχαριστώ

17 Σεπ 2017, 08:45
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
Δημοσίευση Αγορές από Κίνα: προσοχή στα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ
https://techmaniacs.gr/analytikos-odigo ... -apo-kina/

Sent from my Le X820 using Tapatalk

23 Σεπ 2017, 21:50
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: dio
Ο κουνιάδος μου σήμερα κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό και όταν συνήλθε πήγε να αρπάξει τον φουκαρά υπάλληλο των ΕΛ.ΤΑ. (δεν ήξερε, γιατί δεν ρωτούσε;)

Είχε αγοράσει ένα ρολόι από Κίνα αξίας 19€ και περίμενε να έρθει (απλό συστημένο).
Στο ταχυδρομείο του ζήτησαν 29€ γιατί το τελωνείο το κοστολόγησε 60€!!!!!!!!!!
Άδικα προσπαθούσε ο υπάλληλος να του εξηγήσει και ευτυχώς με πήρε τηλέφωνο, του εξήγησα και δεν μπορούσε να το χωνέψει.
Είναι αυτό που λέμε "του ήρθε ο ουρανός σφοντύλι".

Γνώμες,καρδιές,όσοι Έλληνες ότι είστε,μην ξεχνάτε, δεν είστε από τα χέρια σας μονάχα,όχι.Χρωστάτε κ σε όσους ήρθαν,πέρασαν,θα'ρθούνε,θα περάσουν.Κριτές,θα μας δικάσουν οι αγέννητοι,οι νεκροί-Κ.Παλαμάς

28 Σεπ 2017, 19:27
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: F800ST
Άν έχει την απόδειξη, μπορεί να ζητήσει επαναυπολογισμό του φπα.

Όμως, 15€ απο τα 29 που πλήρωσε, είναι το ποσό που παίρνουν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό.

Δέν ξέρω τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση και άν το τέλος των ελτά θα τροποποιηθεί ή όχι.

28 Σεπ 2017, 20:03
Προφίλ WWW

Μηχανή: sym50
Team: idi
παντως οτι μου ηρθε τον τελευταιο 3μηνο. δεν πληρωσα τιποτα παραμονο για ενα κρανος ποδηλατου 3 ευρω.

τα υπολοιπα 10 τιποτα. το μονο κακο ειναι οι μεγαλες καθυστερησεις ειδικα οσα ερχονται με post nl

05 Οκτ 2017, 08:47
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
Τελωνείο + 28 ευρώ για δέμα αξίας 48 ευρώ (καλλυντικά) από Χονγκ Κονγκ σε γνωστή μου :tooth:

Καλά, αυτοί στο τελωνείο είναι καθυστερημένοι και χρεώνουν πάνω από το 50% της τιμής που υπάρχει πάνω στο δέμα ή ακολουθούν ορισμένους κανόνες;

Το ηλεκτρονικό κατάστημα είναι το strawbery.net και μέχρι τώρα δεν υπήρχε θέμα με δασμούς γιατί τα πακέτα πήγαιναν πρώτα Σουηδία όπως και το τελευταίο βεβαίως - βεβαίως.

27 Απρ 2018, 18:02
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Να που γίνονται και θαύματα, το παραπάνω κατάστημα με μια απλή φωτό της απόδειξης του ταχυδρομείου κάλυψε όλο το επιπλέον ποσό του εκτελωνισμού :shock:

28 ευρώ στον λογαριασμό τέσσερις μέρες μετά την επίδειξη της φωτό.

Οπότε αν σας τύχει κάτι παρόμοιο προσπαθήστε να βρείτε το δίκιο σας εκτός Ελλάδος :lol:

10 Μάιος 2018, 10:30
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
Εμενα σημερα για φακο ποδηλατου Led Usb αξιας EUR 33.96+ EUR 18.82 shipping απο USA,με ειδοποιησε η DHL για πρωτη φορα στη ζωη της οτι τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι πληρωμενα.
Αρα δουλευει το Global shipping program του ebay που ανελαβε το αντικειμενο και πληρωσε τους δασμους οπως υποσχοταν.

Αλλιως ειμαι σιγουρος οτι η DHL θα με σκιζε οπως συνηθιζει να κανει,υπολογιζω πως θα μου ζηταγε πανω απο 50 ευρω. :evil:

10 Μάιος 2018, 13:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

dynagrego έγραψε:
Εμενα σημερα για φακο ποδηλατου Led Usb αξιας EUR 33.96+ EUR 18.82 shipping απο USA,με ειδοποιησε η DHL για πρωτη φορα στη ζωη της οτι τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι πληρωμενα.
Αρα δουλευει το Global shipping program του ebay που ανελαβε το αντικειμενο και πληρωσε τους δασμους οπως υποσχοταν.

Αλλιως ειμαι σιγουρος οτι η DHL θα με σκιζε οπως συνηθιζει να κανει,υπολογιζω πως θα μου ζηταγε πανω απο 50 ευρω. :evil:

Όλα καλά και χαίρομαι λοιπόν, αλλά αφού περίμενες τέτοια υπερχρέωση γιατί ρίσκαρες εξ αρχής την παραγγελία;

Εγώ νομίζω πλέον ότι η επιλογή στο τελωνείο γίνεται εντελώς τυχαία και από εκεί και πέρα η αποζημίωσή μας είναι στη διακριτική ευχέρεια του προμηθευτή :dknow:

10 Μάιος 2018, 17:32
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Tsber έγραψε:

αφού περίμενες τέτοια υπερχρέωση γιατί ρίσκαρες εξ αρχής την παραγγελία;

Απο λαθος.
Ειχα βαλει "Europe" επιλογη στην αναζητηση του ebay και με το ψαξιμο :shock: υπνωτιστηκα και δε πηρα χαμπαρι οτι εξαντλησα τα Europe και περασα στα international.

10 Μάιος 2018, 19:21
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

dynagrego έγραψε:
Tsber έγραψε:

αφού περίμενες τέτοια υπερχρέωση γιατί ρίσκαρες εξ αρχής την παραγγελία;

Απο λαθος.
Ειχα βαλει "Europe" επιλογη στην αναζητηση του ebay και με το ψαξιμο :shock: υπνωτιστηκα και δε πηρα χαμπαρι οτι εξαντλησα τα Europe και περασα στα international.

Ευτυχώς που τη γλίτωσες φθηνά!

10 Μάιος 2018, 19:30
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: kv75
Team: Αρχαία Τραγωδία
dynagrego έγραψε:

καποτε μου ελεγες αμα δεν ρισκαρουμε δεν εχει πλακα, οταν σου ελεγα για το προγραμμα του ιμπει.
αααχχχ.... γερασες!
:lol: :lol:

17 Μάιος 2018, 12:55
Προφίλ WWW
Moderator
Άβαταρ μέλους

νομιζεις οτι θυμαμαι τι ειπα? :lol:

17 Μάιος 2018, 13:42
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: kv75
Team: Αρχαία Τραγωδία
dynagrego έγραψε:
νομιζεις οτι θυμαμαι τι ειπα? :lol:

χαρ χαρ χαρ

θυμαμαι εγω :D

17 Μάιος 2018, 16:07
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: dio
dynagrego έγραψε:

Να μοιραστώ μια παρόμοια εμπειρία.
Αγόρασα από USA μέσω ebay φορητό ψυγείο 60 λίτρων (η κούτα ήταν 60x60x60) που κοστίζει 31€ + 35€ μεταφορικά + 9,5€ τελωνείο. Σύνολο 75,5€
Τα 9,5€ τα χρέωσαν όταν ολοκλήρωσα την παραγγελία και όπως αναφέρουν στο Global Shipping Program, δεν θα χρεωθείς επιπλέον τελωνείο. Έτσι έγινε παρά τη μεγάλη κούτα :o
(εδώ Ελλάντα κοστίζει 100€ με μεταφορικά :evil: :evil: :evil: )

Μέσα στο Μάιο πάντως μου ήρθαν πράγματα από Κίνα (ebay), που παραδόξως έκαναν μόνο 9 με 15 μέρες (ημερολογιακές). Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό. :P :P

Τώρα περιμένω δέμα από GearBest μέσω NL priority line. Οι πληροφορίες λένε θα κάνει περίπου 20 μέρες να φτάσει (ταχυδρομήθηκε 14 Μάη). :xm: :dknow:

Γνώμες,καρδιές,όσοι Έλληνες ότι είστε,μην ξεχνάτε, δεν είστε από τα χέρια σας μονάχα,όχι.Χρωστάτε κ σε όσους ήρθαν,πέρασαν,θα'ρθούνε,θα περάσουν.Κριτές,θα μας δικάσουν οι αγέννητοι,οι νεκροί-Κ.Παλαμάς

23 Μάιος 2018, 19:34
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

Not able to open ./cache/data_global.php